1.Pentru blat, încălzeşte ciocolata împreună cu 3 linguri cu apă caldă. Amestecă până devine o compoziţie spumoasă. Bate foarte bine untul cu zahărul şi vanilia.
2.Încorporează treptat gălbenuşurile şi făina cernută, cacaua şi laptele. La final, încorporează cu mişcări de sus în jos albuşurile bătute spumă.
3.Toarnă compoziţia de pandispan în două tăvi de tort cu pereţi detaşabili, unse şi tapetate cu hârtie de copt. Coace blaturile 20-30 de minute. Lasă prajitura de pandispan cu ciocolata să se răcească şi abia apoi scoate blaturile din forme.
4.Pentru cremă, topeşte ciocolata într-un vas pus la baie de aburi. Amestecă şi când a devenit cremoasă adaugă laptele vaporat şi zahărul pudră. Amestecă pentru a obţine o cremă fină, aerată şi spumoasă. Acoperă primul blat de pandispan cu un strat de cremă, aşază al doilea blat şi la final, pune crema rămasă. Dă la rece câteva ore.
Negresa de post cu ciocolata neagra
credit foto: Photoland/Profimedia
200 g făină
5 ouă
100 g ciocolată
175 g unt
175 g zahar muscovado
1 linguriță cu vanilie
30 g cacao
2 linguri cu lapte
Pentru crema de ciocolata
200 g ciocolată
200 ml lapte evaporat
250 g zahăr pudră
Adaugă comentariu